Monthly Archives: Μάιος 2017

Το εγκληματικό σχέδιο μπλε φάλαινα

Σήμερα μας διαβιβάστηκε από την Α΄Θμια Εκπαίδευση Ροδόπης έγγραφο της εισαγγελέως του Αρείου Πάγου σχετικά με το “παιχνίδι” με την ονομασία μπλε φάλαινα. Πρόκειται για ένα σχέδιο που προτρέπει τους ανθρώπους σε άσχημες πράξεις που τελικό σκοπό μπορεί να έχει ακόμη και το θάνατο όσων μπαίνουν στη διαδικασία να ακολουθούν τις εγκληματικές αυτές οδηγίες. Ενδεικτικά αναφέρει το έγγραφο ότι κάποιος προτρέπει αρχικά σε ήρεμες πράξεις που μπορεί να χαρακτηριστούν ως και αστείες αλλά όσο το θύμα παρασύρεται στη συγκεκριμένη διαδικασία φτάνουν να ζητούν αυτοτραυματισμούς και άλλα χειρότερα για το ίδιο το άτομο. ιδιαίτερη προσοχή, συζητήστε με τα παιδιά σας και με τους ανθρώπους στο οικογενειακό σας περιβάλλον. Αν πέσει στην αντίληψή σας οτιδήποτε που σχετίζεται με την σχετική διαδικασία να ενημερώσετε άμεσα την υπηρεσία ηλεκτρονικού εγκλήματος. Θα ήθελα επίσης να αναφέρω ότι ύστερα από την ενημέρωση στο σχολείο μας,  αυτό το οποίο για μια ακόμη φορά μας έγινε κατανοητό είναι ότι δεν προσέχουν τα παιδιά ποιους κάνουν “φίλους” στο facebook. Επίσης το δεύτερο που καταλάβαμε είναι ότι τα παιδιά μπορεί να είναι περίεργα αλλά έχουν τη γνώση και αν συζητούν μπορούν να αντιληφθούν τα επικίνδυνα μονοπάτια. Απλά ας συζητούμε μαζί τους, εμείς πρέπει να τα προστατέψουμε.

Η Άνοιξη ήρθε στο ολοήμερο σχολείο

Πέρα από τα μαθήματα, οι  μαθήτριες, μαθητές μας δημιουργούν τα δικά τους έργα. Προσπαθούμε και διασκεδάζουμε όλοι μαζί δάσκαλοι και μαθητές.

Photo3835Photo3837  Photo3839 Photo3841 Photo3970 Photo3972   Photo3976

Σύνδεση πρωινού κύκλου μαθημάτων με δράσεις ολοήμερου σχολείου

Το ολοήμερο σχολείο λειτουργεί ως συνέχεια του πρωινού κύκλου σπουδών, όμως σε καμία περίπτωση δεν είναι μόνο η βοήθεια προς τις μαθήτριες/ τους μαθητές μας για την επίλυση των όποιων γραπτών ή προφορικών δραστηριοτήτων προτείνουν οι συνάδελφοί μας. Αντιθέτως προτείνονται επιπλέον δράσεις που συνδέονται με αυτά που διδάσκονται και λειτουργούν ως συμπληρωματική γνώση στην υφιστάμενη. Το σχολείο είναι ενιαίο και αρωγός στις προσπάθειες των μαθητριών και μαθητών μας προκειμένου να κατανοήσουν τον σχολικό αλλά και πραγματικό κόσμο.

Photo3749 Photo3750 Photo3751 Photo3752 Photo3753 Photo3754 Photo3756 Photo3757 Photo3758

1920-2017 ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΘΡΑΚΗΣ

Το σχολείο μας, όπως κάθε χρόνο έτσι και σήμερα τίμησε τη σημαντική αυτή ημερομηνία για την Θράκη αλλά και την πόλη μας την Κομοτηνή. Οι δύσκολες ημέρες και τα βιώματα των παλαιότερων γενιών ας γίνουν το φως προκειμένου και η σημερινή αλλά και οι επόμενες γενιές να συμβάλλουν στην πρόοδο και ανάπτυξη της περιοχής μας και της χώρας μας. Η εκπαίδευση είναι ο σημαντικότερος πυλώνας σε κάθε προσπάθεια για την πρόοδο και την εξέλιξη.

komotini1

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΘΡΑΚΗΣ 2017

30 Ιανουαρίου – Μαθαίνουμε την αξία της γνώσης και των γραμμάτων

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου ασχολήθηκαν τη σημερινή η μέρα με την αξία των γραμμάτων, της γνώσης, της κατανόησης της ανάγκης για εκπαίδευση αλλά και τη χρησιμότητας γνώσης διαφορετικών γλωσσών σε μία κοινωνία όπου συνεχώς εξελίσσεται και διαφοροποιείται.  Η 30η Ιανουαρίου μας δίνει την αφορμή να ασχοληθούμε με όλα εκείνα τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένας άνθρωπος προκειμένου να μπορεί και να λέγεται άνθρωπος. Το σχολείο μας και οι εκπαιδευτικοί του επιθυμούν και επιδιώκουν οι μαθητές μας να μάθουν επειδή οι ίδιοι το επιθυμούν και όχι επειδή οι εκπαιδευτικοί το θέλουν. Δεν είμαστε υπέρ της απομνημόνευσης αλλά υπέρ της οικειοθελούς μάθησης.

Αριστοτέλης Αριστοτέλης

Αυτοί που δίνουν καλή εκπαίδευση στα παιδιά, πρέπει να τιμώνται περισσότερο από εκείνους που τα γέννησαν, γιατί οι γονείς τους έδωσαν μόνο τη ζωή, οι παιδαγωγοί όμως την ικανότητα να ζουν καλά.

ΓΝΩΣΗ – ΗΜΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΓΝΩΣΗ – ΗΜΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Γράφω και μαθαίνω Ελληνικά και με άλλον τρόπο (Α΄Δημοτικού – δράσεις Ολοήμερου Σχολείου)

Photo3657

Γράφω και μαθαίνω Ελληνικά