30 Ιανουαρίου – Μαθαίνουμε την αξία της γνώσης και των γραμμάτων

Οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές του σχολείου ασχολήθηκαν τη σημερινή η μέρα με την αξία των γραμμάτων, της γνώσης, της κατανόησης της ανάγκης για εκπαίδευση αλλά και τη χρησιμότητας γνώσης διαφορετικών γλωσσών σε μία κοινωνία όπου συνεχώς εξελίσσεται και διαφοροποιείται.  Η 30η Ιανουαρίου μας δίνει την αφορμή να ασχοληθούμε με όλα εκείνα τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένας άνθρωπος προκειμένου να μπορεί και να λέγεται άνθρωπος. Το σχολείο μας και οι εκπαιδευτικοί του επιθυμούν και επιδιώκουν οι μαθητές μας να μάθουν επειδή οι ίδιοι το επιθυμούν και όχι επειδή οι εκπαιδευτικοί το θέλουν. Δεν είμαστε υπέρ της απομνημόνευσης αλλά υπέρ της οικειοθελούς μάθησης.

Αριστοτέλης Αριστοτέλης

Αυτοί που δίνουν καλή εκπαίδευση στα παιδιά, πρέπει να τιμώνται περισσότερο από εκείνους που τα γέννησαν, γιατί οι γονείς τους έδωσαν μόνο τη ζωή, οι παιδαγωγοί όμως την ικανότητα να ζουν καλά.

ΓΝΩΣΗ – ΗΜΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΓΝΩΣΗ – ΗΜΕΡΑ ΓΡΑΜΜΑΤΩΝ

Comments are closed.