Monthly Archives: Μάρτιος 2016

Η σημαντικότητα του νερού για την ίδια τη ζωή

Το νερό είναι ή ίδια η ζωή, αυτό όμως σημαίνει ότι πρέπει να είμαστε  ιδιαίτερα προσεκτικοί στη διαχείρισή του. Η εκπαιδευτική κοινότητα οφείλει να ενημερώσει τη νέα γενιά για τη σημαντικότητα του νερού, την ανάγκη για συνετή χρήση και αναγκαία μεταβίβαση αυτής της κληρονομιάς στις επόμενες γενιές, κυρίως όμως οφείλει να πείσει τις προηγούμενες αλλά κι επόμενες γενιές για την ανάγκη ανάληψης ενεργειών και δημιουργίας υποδομών περισυλλογής του νερού της βροχής και αποφυγής μετακίνησής του προς τη θάλασσα και τις λίμνες. Ως σχολείο αφιερώσαμε σημαντικό χρόνο προκειμένου να ενημερώσουμε τους μαθητές μας για το νερό, προχωρήσαμε στην προβολή βίντεο (γράμμα απο το 2070, https://www.youtube.com/watch?v=Q4SirjZv1b0) για τους μεγάλους μας μαθητές, ενώ οι μικροί μαθητές μας ήρθαν για πρώτη φορά σε επαφή με τον κύκλο του νερού (προβολή βίντεοhttps://www.youtube.com/watch? v=StPobH5ODTw&list=PL5DFDDE11CA7B9BAA και ζωγράφισαν για τη Ζωή στον πλανήτη.

νερό

Παγκόσμια ημέρα νερού

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Το σχολείο μας συμμετείχε ενεργά με ουσιαστικές δράσεις εντός κι εκτός σχολικής αίθουσας. Αυτό που προέχει για εμάς τους εκπαιδευτικούς, είναι η ισσοροπημένη ανάπτυξη τόσο του πνεύματος όσο και του σώματος των μικρών μας μαθητών.

αθληση

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το Πολυτεχνείο μας εμπνέει

Απόσπασμα από θεατρικό έργο του Ηλία Βλάχου (Δάσκαλος Σχολείου)

Ελπίδα: Παύλο αυτό το πιστεύω κι εγώ. Η Μαρία και ο Κώστας που ηγούνται της όλης προσπάθειας μου είπαν ότι γνωρίζουν πολύ καλά τους παραπλανημένους και δεν τους έχουν αφήσει να μπουν στο χώρο της σχολής. Οι συμφοιτητές μας περιφρουρούν το προαύλιο και ελέγχουν ένα προς ένα τα παιδιά που θέλουν να βοηθήσουν στον αγώνα.

Δώρα: παραπλανημένοι χα χα, μακάρι Ελένη να είναι έτσι. Αλλά αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν μπορώ να μαντέψω την έκβαση της προσπάθειας. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η κοινωνία δεν έχει εξεγερθεί τόσα χρόνια, γιατί οι άνθρωποι δε βλέπουν ότι η Ελλάδα η χώρα που έχει γεννήσει τη Δημοκρατία, αυτή τη στιγμή κυβερνάται από μια ομάδα ανθρώπων που καταπιέζουν, χτυπούν, λογοκρίνουν ανθρώπους που ανήκουν σε διαφορετικούς πολιτικούς χώρους. Δηλαδή τι θα έπρεπε όλοι να είμαστε το ίδιο; όλοι να έχουμε τις ίδιες απόψεις; Την ίδια συμπεριφορά και το ίδιο ντύσιμο; τι θα είμαστε τότε άνθρωποι ή προϊόντα;

Photo1541

17 Νοεμβρίου

28η Οκτωβρίου

Τιμούμε τους προγόνους μας, τιμούμε την ιστορία μας, μαθαίνουμε από αυτή, αγαπάμε τη χώρα μας, εργαζόμαστε για τη χώρα μας, αλλά ποτέ δεν πρόκειται να αφήσουμε να φωλιάσει το μίσος στις καρδιές μας για κανένα συνάνθρωπό μας