Monthly Archives: Δεκέμβριος 2016

Συμμετοχή στο πρόγραμμα με θέμα: «Βιβλία σε ρόδες»

Το σχολείο μας συμμετείχε στο πρόγραμμα με θέμα: «Βιβλία σε ρόδες».  Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ? φθάνουν στο σχολείο μέσα σε ένα σάκο με ρόδες, ώστε να μεταφέρονται εύκολα. Σε κάθε θεματικό σάκο συνδυάζονται 25 περίπου βιβλία γνώσεων, μυθοπλασίας, λογοτεχνίας, εικονογραφημένα, που  καλύπτουν τρία  επίπεδα αναγνωστικής  ικανότητας. Παραμένουν στη σχολική τάξη επί τέσσερις εβδομάδες, ώστε να υπάρχει χρόνος για δανεισμό και για παράλληλες δράσεις όπως  εργαστήρια,  λέσχη ανάγνωσης, συζητήσεις με συγγραφείς και εικονογράφους, επισκέψεις σε βιβλιοθήκες, εκθέσεις κ.α. Τόσο ο σάκος, όσο και η ιστοσελίδα, περιέχουν προτάσεις αναγνωστικών διαδρομών και δράσεων γύρω από τα βιβλία (περισσότερα στη ιστοσελίδα http://www.vivliaserodes.gr). Το σχολείο μας δανείστηκε στην τσάντα με τη θεματική ¨το νερό¨.

βιβλία σε ρόδες

Η χρήση των νέων τεχνολογιών στο Ολοήμερο σχολείο

Η χρήση των νέων τεχνολογιών στο ολοήμερο σχολείο είναι κάτι περισσότερο από απαραίτητη.  Το ολοήμερο σχολείο δεν είναι απλά και μόνο το περιβάλλον εκείνο όπου ο υπεύθυνος δάσκαλος πρέπει να συμβάλλει στην επίλυση των όποιων ασκήσεων έχει προτείνει ο εκπαιδευτικός του πρωινού κύκλου μάθησης. Το ολοήμερο σχολείο πρέπει να προτείνει νέες πρακτικές μάθησης, νέους τρόπους προσέγγισης της εκπαιδευτικής ύλης και κυρίως να βοηθά τους μαθητές να μάθουν και να κατανοήσουν τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα μέσα από σύγχρονες μεθόδους μάθησης. Το ολοήμερο σχολείο πρέπει να οργανωθεί εκ νέου και υποστηριχθεί. Το σχολείο μας προσπαθεί με τα λίγα μέσα που διαθέτει να βοηθήσει τους μαθητές μας να δουν την υφιστάμενη πραγματικότητα και να αποκτήσουν εκείνα τα εφόδια προκειμένου αργότερα ως ενεργοί πολίτες να μπορούν να σταθούν στα πόδια τους και να βοηθήσουν την περιοχή τους και την χώρα τους.

Ηλίας Βλάχος (δάσκαλος ολοήμερου σχολείου)

Ο Υπολογιστής στην τάξη

17 Νοέμβρη ημέρα σκέψης και δράσης

Το Πολυτεχνείο δεν είναι μία αφηρημένη έννοια, δεν είναι απλά και μόνο ένας τόπος όπου άνθρωποι με ελεύθερη σκέψη αποφάσισαν να παρατάξουν τους εαυτούς τους μπροστά από τα τανκ και χωρίς να φοβηθούν να φωνάξουν για το υπέρτατο αγαθό της ελευθερίας. Δεν είναι μία ημέρα (η 17η Νοεμβρίου) όπου στα σχολεία λέγονται τα τετριμμένα και γρήγορα να τελειώνουμε για να πάμε σπίτια μας. Δεν είναι μία ημέρα όπου όλοι οι άνθρωποι θυμούνται ότι κάτι δεν πάει καλά και πρέπει σήμερα και όχι αύριο να κάνουμε την “επανάστασή μας”. Είναι κυρίως ένα ζωντανό μνημείο που βρίσκεται μέσα στις καρδιές όλων των Ελλήνων και συμβολίζει την ανάγκη να μπορούμε να εκφραστούμε και να αγωνιστούμε σε σταθερή βάση, με πρόγραμμα και συνέπεια προκειμένου να φτιάξουμε μια κοινωνία που θα έχει ως βάση την αποδοχή και το σεβασμό όλων εκείνων που αγαπούν και σέβονται τον άνθρωπο και την ΕΛΕΥΘΕΡΙΆ.

(Ηλίας Βλάχος, δάσκαλος Σχολείου)

polytexneio-pano

Δράσεις σχολείου

28η Οκτωβρίου 2016