Monthly Archives: Ιούνιος 2017

Ο κόσμος των παραμυθιών

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια του μαθήματος της ελληνικής γλώσσας, δημιούργησαν, μαζί με το δάσκαλό τους τον κ. Δεληγκιόζη Γιώργο ένα όμορφο βιβλίο με την ονομασία ” Ο κόσμος των παραμυθιών”.

Photo4429  Photo4432 Photo4432 Photo4436 Photo4437 Photo4438 Photo4441 Photo4443 Photo4444 Photo4445 Photo4446

Εκπαιδευτική εκδρομή και εκπαιδευτικό πρόγραμμα

Το σχολείο μας στα πλαίσια της εκπόνησης του εκπαιδευτικού προγράμματος του εκπαιδευτικού του σχολείου μας κ. Γεώργιου Δεληγκιόζη προχώρησε στην ανάπτυξη δράσεων καθαριότητας της παραλίας της Μέσης. Οι μαθητές μας παρατήρησαν την παραλία, τη θάλασσα καθώς και τις εργασίες των υπαλλήλων του Δήμου Κομοτηνής με στόχο τη διαμόρφωση της παραλίας για τους επισκέπτες του καλοκαιριού.

Εκπαιδευτική εκδρομή

Ημερίδα παρουσίασης καλών πρακτικών και καινοτόμων δράσεων σχ. έτους 2016-17 από εκπαιδευτικούς ΠΕ70 ΚΑΙ ΠΕ73 της 3ης και 5ης Περιφέρειας Δ.Ε. Ροδόπης

Το σχολείο μας συμμετείχε στην ημερίδα με μια παρουσίαση του δασκάλου του ολοήμερου σχολείου κ.Ηλία Βλάχου. Η παρουσίαση είχε τον τίτλο: “Στοχεύοντας στη διαμόρφωση ενός ενιαίου εκπαιδευτικού περιβάλλοντος- Δράσεις στο ολοήμερο σχολείο”

Photo3209

Στοχεύοντας στη διαμόρφωση ενός ενιαίου εκπαιδευτικού περιβάλλοντος-

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα: Η ανάδειξη της ισότητας των φύλων μέσα από καθημερινές δράσεις

Photo3355

Η ΑΝΑΔΕΙΞΗ ΤΗΣ ΙΣΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΦΥΛΩΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΔΡΑΣΕΙΣ

animation – μια μικρή ταινία με πλαστελίνες

Οι μικροί μας  μαθητές έφτιαξαν (στο ολοήμερο σχολείο) με πλαστελίνες μια παιδική χαρά, παιδιά που παίζουν κι ένα σκύλο που παρατηρεί. Στη συνέχεια με τη βοήθεια του δασκάλου τους έμαθαν πως οι φωτογραφίες μπορούν να γίνουν μια μικρή ταινία.

Η δράση έγινε στα πλαίσια της επαφής των παιδιών στο ολοήμερο σχολείο με τις νέες τεχνολογίες. Ο δάσκαλος του ολοήμερου  Ηλίας Βλάχος